10 הדיברות לקטינים בחקירה

10 הדיברות לקטינים בחקירה

ושוב התקשרו אלי בשבת בערב, ושוב נתקלתי בעצור קטין שלא שמר על זכויותיו.

לפיכך אני אפרט כאן, שוב!, את מה שקטין או אביו או אימו או חבריו יכולים לעשות למענו על מנת שתשובותיו יהיו מסודרות וקוהורנטיות.

אחרת מה שנשאר לח"מ זה טיעונים לעונש :)

 

ואלה עשרת הדיברות לקטין שנעצר

 

  1. כל מעצר קטין, הוא האמצעי האחרון ויהיה לזמן קצר ככל שניתן.

 

  1. הורי הקטין חייבים להיות לידו בזמן החקירה. גם אם יש לך ויכוח איתם, גם אם אתה מתבייש, גם אם אתה לא רוצה שהם ידעו מה מיחסים לך. אחד מההורים ישב איתך בחקירה. יש בזה כדי למתן במידה מסויימת את החקירה נגדך. לא יצעקו עליו יותר מדי ובוודאי לא יכו אותו. (ועוד מעט אני ארשום את מה שאתם, הורי הקטין, צריכים לעשות)

 

  1. בטרם חקירתו יוזהר הקטין. הוא יוזהר על כך שהוא הולך להחקר על העבירות המיוחסות לו, אבל הוא גם יקבל פרוט מהיר על זכויותיו. יותר לו להתייעץ עם סניגור טרם חקירתו (!!) , אם אין סניגור אזי ניתן לבקש סניגור תורן, יש לו זכות שהוריו או קרוב משפחתו יהיו נוכחים בחקירה.  חשוב להקשיב וליישם! ילד, נער או בוגר שמוותר על שיחה עם עו"ד בטרם חקירה הוא טיפש! גם אם החוקר אומר לו, תחקר ואח"כ תראה עו"ד. או העו"ד שלך לא יגיע, או אם אין לך עו"ד אז תענה לכמה שאלות....  אל תהיה טיפש – תזמין עו"ד .

 

  1. שעות החקירה מוגבלות. לילד מתחת לגיל 14 אסור להחקר בין השעות 20:00 – 07:00 . לילד בן 14-18 אסור להחקר משעה 22:00 ועד השעה 07:00. אמנם מותר להם להחקר גם בשעות הלילה אך זאת רק על מנת לברר עניין דחוף או למנוע ביצוע עבירת המשך.

 

  1. אין מה לפחד מהמעצר. זה מסריח, זה מבהיל, אבל אתה יכול לעמוד בזה. אל תיתן להם לשכנע אותך שאם לא תודה תכנס לכלא (בדרך כלל מלווה במכות על השולחן עם האזיקים) .

 

  1. אין להחזיק ילד בן פחות מ 14 עד להגעה לבית המשפט יותר מ 12 שעות. חשוב שתדעו שמותר לעכב נער שלש שעות ועם סיבה טובה, עוד שלש. אבל תבדקו אתם ההורים/בני משפחה, שעות מדוייק. אח"כ העו"ד יבקש לדעת כמה זמן היה עצור, כמה זמן מעוכב, באיזה שעה נחקר ועוד.

 

  1. אסור למשטרה לטעון, והם עושים זאת כל פעם מחדש, כי ניתן לבצע חקירה ללא נוכחות ההורים בשל סיבות כגון פרטיות החשודים האחרים. זוהי שטות שאני נלחם בה כל פעם מחדש. המטרה היא למנוע נוכחות ההורים בחקירה, והדבר אסור על פי חוק.

 

  1. על המשטרה מוטלת החובה להודיע לבני משפחתו, לשניהם!!, או לקצין מבחן או פקיד סעד, על מעצרו. אם אין אפשרות להודיע, יגיע הקטין לבית המשפט בפעם הראשונה למעצר בן יום אחד בלבד. גם אם הוא חשוד ברצח. גם אם הוא חשוד בשב"ח. חשוב!

 

  1. קטין יוחזק בבית המעצר בנפרד מבגירים. אסור להשאיר קטין בתחנת המשטרה מעבר לחקירה. אסור להשאיר קטין בתחנה בשעות הלילה עת הוא לא נחקר.

 

  1. כאשר קטין נחקר, עם הקלטה או בלי הקלטה, חשוב שכל מה שאתה אומר – ירשם. יש לו גם זכות לאחר החקירה לקרא מה שאמר. זה דבר חשוב וחיוני לקרא ולהוסיף בכתב יד את מה שאמרת, או אם יש משהו שנרשם שלא נאמר, לדרוש למחוק זאת. קראו ותפנימו גם את 10 הדברות לנחקר באתר שלי ( co.il) . 

 

*      להורים : אתם פוחדים כשהוא מובא לתחנת המשטרה. אתם רוצים לצעוק על הילד שלכם שהוא העיז לעשות את מה שהוא עשה. השהות במשטרת ישראל זה לא הזמן לעשות זאת. אתם צריכים להיות חזקים (דיר בלאק אמא, את לא בוכה במשטרה), אתם צריכים לתמוך בבן שלכם. אתם צריכים להכנס לחקירה כאשר הם, השוטרים, מעוניינים שתלכו משם ואתם אסור לכם להתערב. אם צועקים עליכם, אתם בסדר. הם מנסים לגרום לכם להגיב ואז יוכלו להעיף אתכם החוצה. תחייכו. שימו לב הורים יקרים, מי שאין לו הורים חזקים מופקר בעדות המשטרה. מי שיש לו אדם חזק לידו,  נזהרים בכבודו. שמרו על עצמכם ושמרו עליו.

 

עזר מבורך ושות' - משרד עורכי דין  -  0506330683

 

 

פנה אלינו