אחזקת סכין פשע לאומי !

אחזקת סכין פשע לאומי !

 

החזקת אגרופן או סכין שלא כדין (תיקון מס' 33) תשנ"א-1991 (תיקון מס' 53) תש"ס-2000 (תיקון מס' 58) תשס"א-2001

  1. (א)  המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקם למטרה כשרה, דינו - מאסר חמש שנים.

           (ב)  לענין סעיף זה, חזקה היא כי החזקת אולר הנה למטרה כשרה. החזקה לפי סעיף קטן זה לא תחול על החזקת אולר במוסדות חינוך או במקומות אחרים, הכל כמפורט בתוספת השניה, או בסמוך אליהם.

 

הפרשנות של סכין מאד מרחיבה. כל כלי שיש לו להב יכול להחשב כסכין, כולל שבר זכוכית מעוצב.

אולר, לעומת זאת, אמנם אמור להיות מוכר , אבל למעט אולרים בודדים , לא הוכרו רוב האולרים על פי חוק אלא שכבוד השופט קבע כי מדובר בסכין ולא באולר. ר' בהמשך לדרמן.

 

שימו לב, אחזקת סכין זוהי עבירה של 5 שנות מאסר.

 

זוהי עבירת פשע שהמשטרה לא נוהגת לבדוק יותר מדי. כתב אישום מהיר. אם ניתן גם מעצר לזמן מסויים. זה הפך לפשע לאומי כמו עבירות אלימות במשפחה.

 

* אם אתה אדם האוסף סכינים ליופי -  אתה תצטרך להוכיח כי לא החזקת סכין למען סיבות לא חוקיות. (היה לי כמעט כתב אישום על העבירה. הטיפשות הכי חמורה של השוטרים שנעשתה על ידי שוטר משטרת פתח תקוה. אישה שילדה לפני 3 ימים חוזרת לביתה עם הילד ובעלה. היא יצאה להקיא בעוד בעלה מחזיק בשערה . המשטרה עצרה. עשתה חיפוש על הבעל. בדקה ברכבו ומצאה שם סכין שהוא אסף. עיכבה אותו לתחנה כאשר האישה צריכה לנהוג הביתה עם בנה התינוק במצב בריאותי כזה). (התיק נסגר טרם הגשת כתב אישום)

 

* אם אתה אדם הקונה סכין בשוק והולך לביתו, בינתיים הגיעו שוטרים שעשו עליך חיפוש  - יש אחזקת סכין. (היה לי תיק כזה בפתח תקוה!) זיכוי!

 

* אם אתה אדם שמוצא סכין ומרים אותו להסתכל בו – אם שוטר עובר ומוצא אותך אוחז בסכין – יש לך כתב אישום ! (והיה לי תיק כזה בבית משפט השלום בנתניה) (הודנו בנוער והתיק נסגר)

 

* אם מצאת סכין ונסעת למשטרת ישראל למסור אותה, שלא תשאר מוטלת על הקרקע – יוגש נגדך כתב אישום על אחזקת סכין. (היה לי תיק כזה. זיכוי!)

 

* אם יש לך לדרמן – כלי בסיסי לעבודה – בית המשפט לעיתים קובע שזהו כלי עבודה ולעיתים שזהו סכין. זהירות במתן התשובה.

 

* הלכת מהעבודה הביתה. אתה אפילו לבוש במדי עבודה. אבל אם יש עליך סכין , יש לך בעיה. גם אם שכחת את הסכין בכיס.

 

* היה לי אפילו תיק של אדם שברכבו נמצאה סכין לפתיחת מכתבים (עם הלוגו של בנק לאומי) – הכלי הוכר כסכין! גם אם לא חד. גם אם לא יכול לפצוע חתול. סכין!

 

* סכין יפנית -  בדרך כלל תוכן ככלי נשק – סכין ! גם אם האיש הוא בבגדי עבודה. גם אם הוא שכח את הסכין בכיסיו. גם אם הוא לקח את הסכין על מנת לתקן משהו בבית. עכשיו לך תספר שאיןלך אחות....

 

* חיילים -  אחד הדברים היותר מעציבים. חייל קרבי יודע שזכין זה כלי חשוב. לשפצור, לביצוע עבודות כמו ניילון או דברים אחרים. במסגרת פקל הכיסית כמעט תמיד יש לחייל סכין יפנית בכיס. כעת, לכשהשתחרר, פתאום סכין שהיה חייב להיות בכיס , הופך להיות נשיאת סכין באזרחות. יש תיקים כאלה שהופכים לכתב אישום ויש כאלה שנסגרים. תלוי בתחנה.

 

כל דבר כזה, שיכול להיות תמים לחלוטין, מוצא אדם פתאום את עצמו בחקירה ותא המעצר ומטיחים בו כי נסע סכין לתקיפה.

 

שימו לב אנשים, כאשר אתם מובלים לחקירה השוטר רומז לכם שכדאי לכם לומר שזה הגנה עצמית. טעות!!

אם אמרתם שזה להגנה עצמית חזקה עליכם שנשאתם את הסכין למטרה לא כשרה.

 

אגב, אין הוראה בחוק לעניין גודל הנשק. השמועה כי סכין שאורך הלהב שלו קטן מ 7 סנ, או 10 סנ' אין לה אחיזה בחוק ולא בפסיקה.

 

אחת הדרכים לנסות ולבטל את האישום של אחזקת סכין הוא בשימוע -  בעבירה מסוג פשע ( 5 שנים ומעלה)  לעיתים לא מבצעים את הדרישה בחוק ולא שולחים את הטופס לשימוע או שולחים אותו למקום אחר. זו עילה לסגירת התיק ולאחר השימוע , להגיש אותו בשנית.

 

אפשרות אחרת, נסיבות התפיסה. אדם יכול ללכת ברחוב ונאסר על השורים לעשות עליו חיפוש אלא עם כן הוא נחשד שהיה צריך לבדקו. אחרת גם שלאול אותו אם יש לו סכין מהווה דבר שאסור לשאול . לפיכך כאשר ניגש אליכם שוטר, דברו איתו במאור פנים, תציגו לו ת.ז (חשוב. יש לי תיק כזה כעת) , אבל אל תזכימו לעבור חיפוש ללא הסבר מפורט מדוע הם רוצים לחפש עליך.

 

 

 

 

 

פנה אלינו