התפטרות כדין מפוטר

התפטרות כדין מפוטר

מה מאפשר למתפטר לומר שמדובר בפיטורין

התפטרות כדין מפוטר

שואלים אותי אנשים מהפייסבוק ומהאתר שלי וכן גם מהקבוצה שלי –  שאל עורך דין – מפוטרים דיני עבודה  מהם התנאים להתפטר כדין מפוטר.

ויש חשיבות למצב הזה. חלק לא קטן מהאנשים שאני עובד איתם לא אוהבים את העבודה שלהם וכעבור זמן, רוצים להתפטר ולא יכולים כי הם לא יקבלו את הפוליסה שלהם במלואה.

 

לפיכך הריני להביא כאן את בסיס להחלטות שלי בדיני עבודה. גם בבתי הדין וגם בייעוץ משפטי ללקוח טלפוני או אחר.

 

הפנסיה ופיצויי הפיטורין שאנו צריכים לקבל :

להבהרה – כאשר אדם מתחיל לעבוד המעסיק צריך לפתוח לו קרן פנסיה וזאת לאחר שלשה חודשים (בהנחה שיש לו קרן פנסיה פעילה) או שישה חודשים (בהנחה שהקרן שלו לא פעילה או שאין לו קרן) .

על המעסיק לשלם את כל הסכום שלא שולם לפנסיה רטרואקטיבית .

כעת, לאחר שעברה שנה המעסיק צריך לשלם גם את הפנסיה (1) , גם סכום שמופקד ממנו לפיצויי פיטורין (2) , וגם לנקות סכום כסף מסויים מהעובד (3) שמופקד גם הוא באותה תכנית .

באם האיש שלנו מתפטר – המעסיק חייב להעביר לו את הפנסיה ואת הסכום שנצבר עבורו מהתשלומים שנוכו ממנו. אם הוא פוטר, אז בנוסף המעביד צריך לשלם לו גם את הסכום שהפקיד המעסיק בעבורו. (1) + (3)

(חשוב לציין כי מעבר לתשלומים ששולמו  ניתן לדרוש עוד סכומי כסף שלא שולמו אבל זאת במאמר נפרד).

 

התנאים לקבלת פיצויי פיטורין מלאים ללא נכוי עקב התפטרות - סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורין  

חוק פיצויי פיטורין, תשכ"ג - 1963 , סעיף 11 (א) , קובע כי  "התפטר עובד מחמת הרעה מהותית בתנאי העבודה , או מחמת נסיבות אחרות ..... רואים התפטרות לעניין זה כפיטורין. "

 

הרעה מוחשית בתנאי העבודה? –

סעיף 11 (א) - תשלום שכר שאינו משולם לעובד. – מדובר על  אדם שזכותו לקבל כספים כגון שעות נוספות, או פגיעה ממושכת בזכותו לקבל משכורת גבוהה יותר (ר' סע"ש 1977-02-16), או אי תשלום פנסיה וכולי.

הדברים שהעובד צריך לעשות

הדבר החשוב במצב כזה הוא לשלוח הודעה בה הוא דורש את זכויותיו ונותן לחברה זמן לטפל בבעיה כי אחרת יתפטר.

כמו כן צריך להוכיח גם קשר ברור בין ההפרה לבין ההתפטרות. (סע"ש (תל-אביב-יפו) 42462-12-13).

 

אגב, במסגרת התפטרות כדין פיטורין ניתן לומר שיש מקרים שמשבר אמון בין המעסיק לבין העובד – טענות של גניבה שלא הוכחו ועוד יכולים להגיע לכדי התפטרות כדין פיטורין- סע"ש (תל אביב) 25112-04-13  (רפי כהן)

 

בנוסף יש מקום להראות תום לב מלא.

 

 

התעלמות מתשלום הטבות שהובטחו בחוזה עבודה,

 

הפחתה בתשלום בצורה הפוגעת בעובד -

 

גם מצב בריאותו של העובד, או של בן משפחתו , יכול לגרום לפיטורין כדין התפטרות. אך זאת חייב להיות ממוסמך בתעודות רפואיות ועוד.

 

זכויות האישה - חלק נכבד מזכויות האישה בחוק נובעות מזכותה להתפטר בכל שלב ב 9 חודשים הראשונים לאחר הלידה כך שהדבר יהיה כדין מפוטר. ההתפטרות צריכה להיות למטרת טיפול בילד, גם אם מדובר בעבודה קלה יותר. (ור' דב"ע (ארצי) נה/3-511 דינה חבה - סופר דרינק בע"מ (פד"ע כ"ח 4711).

 

העתקת מקום מגורים – קיימת אפשרות להתפטרות כדין פיטורין אם עבר למקום מגורים אחר, אם בגלל חתונתו ואם בגלל מעבר ליישוב חקלאי על פי המנוי בחוק או מעבר לחו"ל של הבן זוג.

 

בנוסף יש גיוס לשירות הבטחון (משטרה, שב"ס, שב"כ)  , אם צעירים עבדו לפני גיוס קיימת להם האפשרות להפתטר כדין מפוטר. כך גם לאחר השחרור, הגיוס למשטרת ישראל וכולי.

 

 

הרשימה היא לא רשימה סגורה. קיימות אפשרויות נוספות לקבוע כי עובד שהתפטר יוכר כמפוטר. אבל באם אין הדבר רשום במפורש , יקשה עלינו להוכיח לבית הדין כי מדובר בהתפטרות כדין פיטורין.

 

פנה אלינו